Алкогольна інтоксикація

Вживання алкоголю ніколи не проходить безслідно. Від зловживання страждають всі органи і системи.

В першу чергу страждає печінка і судини головного мозку. При зловживанні алкоголем з боку печінки може розвинутися цироз печінки, а з боку головного мозку відмирання клітин кори головного мозку. Цирозом страждає лише частина людей схильних до алкоголізму, а основна маса алкоголіків страждає на жирову дистрофію печінки. Ця маса становить 95% людей, які страждають на алкоголізм. Як правило, перший час жирова дистрофія печінки протікає безсимптомно. Якщо хворий припинить вживання алкоголю і буде дотримуватися дієти, то є шанс уникнути такого ускладнення як хронічний гепатит, який надалі може перерости в цироз.

З боку серця систематичне зловживання спиртними напоями може викликати розвиток алкогольної кардіоміопатії. Це захворювання характеризується порушеннями структури і функції серцевого м’яза. Як і клітини печінки, так і міокард покривається жировою тканиною, що призводить до жирового переродження міокарда. На розтині у алкоголіків найчастіше виявляють жирову дегенерацію міокарда, кардіосклероз, розширення порожнин серця.

Найстрашнішим ускладненням з боку головного мозку у алкоголіків є алкогольна епілепсія. Напад починається раптово з швидкої втрати свідомості, тому особам, які зловживають алкоголем, в стані навіть легкого похмілля категорично не можна купатися, підніматися на висоту, працювати з рухомими механізмами, сідати за кермо.

Зловживання алкоголем веде до розладів з боку психіки. При цьому йде повна деградація особистості. До важких форм психічних розладів при алкоголізмі відносяться психози: алкогольне марення ревнощів, біла гарячка, алкогольний галюциноз, алкогольний параноїд. Найпоширенішим алкогольним психозом є біла гарячка, або алкогольний делірій. Починається біла гарячка, як правило, з порушення сну на тлі різкого припинення пияцтва, наростає внутрішній неспокій і страх, далі з’являються яскраві зорові і слухові галюцинації. Хворий виключно небезпечний і для себе, і для оточуючих. Необхідна термінова госпіталізація в психіатричну клініку.

Виникнення алкогольної інтоксикації

Алкогольна інтоксикація виникає при вживанні алкоголю, особливо неякісного, або якісного алкоголю, але в більших кількостях. Розрізняють гостру і хронічну алкогольну інтоксикацію. Алкоголь вражає так звані органи-мішені (центральну нервову систему, зокрема, головний мозок, печінку, нирки, серцево-судинну систему), тому симптоматика алкогольної інтоксикації дуже різноманітна – нудота, блювота, головний біль, запаморочення, тахікардія, слабкість, хиткість ходи, збудження або пригнічення центральної нервової системи. Розвивається алкогольна інтоксикація поступово, доза прийнятого алкоголю для кожної людини індивідуальна. При перевищенні індивідуальної безпечної дози можливий розвиток важкої алкогольної інтоксикації, яка може перейти в алкогольну кому. Тому хворі в стані алкогольної інтоксикації вимагають допомоги. Залежно від тяжкості стану пацієнта, можна спробувати надати допомогу самостійно – промити шлунок (якщо пацієнт знаходиться в свідомості і стан його дозволяє провести цю процедуру), дати ентеросорбенти (активоване вугілля, ентеросгель тощо), давати багато пити, щоб вивести алкоголь і продукти його розпаду з організму. Якщо ж у пацієнта стан не поліпшується або початково важкий, необхідно надавати медичну допомогу – застосовувати різні медикаменти як внутрішньом’язово, так і внутрішньовенно. Тому при важкій алкогольній інтоксикації пацієнту необхідно викликати швидку допомогу. Бригада кваліфікованих спеціалістів надасть допомогу на місці або, при важкому стані і виникненні різних ускладнень госпіталізує хворого в стаціонар. При хронічній алкогольній інтоксикації (так званих запоях) після надання першої медичної допомоги (зняття алкогольної інтоксикації), хворому необхідно пройти спеціалізований курс лікування, який допоможе йому впоратися з алкогольною залежністю.

Ні для кого не секрет, що вживання алкоголю в слов’янських країнах вже давно стало частиною народної традиції. «Культура пиття» настільки міцно увійшла в нашу повсякденність, що ми рідко замислюємося про довготривалі наслідки пиятик. А вони воістину катастрофічні. Показники смертності від алкоголю в Україні в 2-3 рази перевищують аналогічні цифри в розвинених країнах світу. Беручи до уваги масштаб проблеми кожен повинен зрозуміти, що в наших реаліях ніхто не застрахований від алкогольних ексцесів. Володіючи міцними знаннями про клініку і допомогу при алкогольних отруєннях, які будуть корисні як медичним працівникам, так і простим громадянам, можна уникнути багатьох трагічних випадків.

Алкогольна інтоксикація неодмінно вимагає лікарського втручання від спеціалістів, які зможуть надати медичну допомогу в короткі строки. «ДнепрМедікалТранспортАсістанс» допоможе постраждалій людині і надасть допомогу на найвищому рівні.

Гостре алкогольне отруєння є невідкладним станом, що загрожують життю людини. Сила дії етилового спирту на організм залежить від прийнятої дози, толерантності до алкоголю і спадкових особливостей роботи ферментів печінки. Смертельна доза для дорослої людини складає близько 0,75 – 1 л горілки або близько 6-8 г на 1 кг маси тіла для безводного спирту. Вона може бути набагато вище для осіб, що зловживають алкоголем і набагато нижче для дітей і підлітків.

Клініка алкогольної інтоксикації визначається ступенем сп’яніння. Етанол має нейротоксичну дію (пригнічує роботу центральної нервової системи). При легкому сп’янінні (рівень алкоголю в крові 0,5 – 1,5 ‰) спостерігаються розгальмування, зниження критики до подій, підвищення настрою, здатність до концентрації уваги і швидкість реакцій дещо знижена. При цьому помітно підвищується ризик нещасних випадків на виробництві та при водінні автомобіля. При сп’янінні середнього ступеня тяжкості (рівень алкоголю в крові 1,5-2,5 ‰) відзначається більш виражена симптоматика. Характерні почервоніння обличчя, хиткість ходи, відчуття двоїння в очах, мова гучна і заплітається, чіткість сприйняття і гострота мислення знижені. Настрій нестійкий і може різко змінюватися в залежності від ситуації. Зниження критики, самоконтролю, розгальмування потягів створюють сприятливий грунт для асоціальної поведінки (сексуальних домагань, хуліганських, суїцидальних вчинків). Важке алкогольне сп’яніння (рівень алкоголю в крові понад 2,5 ‰) характеризується порушеннями свідомості різного ступеня аж до коми, розладами координації рухів, блювотою, можливі судомні напади, мимовільне сечовипускання. Характерна втрата пам’яті на події, що відбуваються. Сп’яніння тяжкого ступеня може становити небезпеку для питущого і оточуючих його людей. Свідомість порушується досить швидко, оглушення може перейти в глибокий сон і коматозний стан. У хворого в комі дихання сповільнене, пульс прискорений, відзначається почервоніння обличчя і кон’юнктив, температура тіла знижена. Артеріальний тиск після короткочасного підвищення може різко знизитися. Також спостерігається зниження або відсутність больової чутливості і сухожильних рефлексів. Характерні зміни зіничних реакцій. Спочатку спостерігається звуження зіниць, їх реакція на світло і рогівковий рефлекс (змикання повік при обережному дотику до рогівки) збережені. По мірі погіршення стану хворого зіниці розширюються, зникають рогівковий і світловий рефлекси. Дані ознаки свідчать про те, що інтоксикація зайшла далеко – глибоку алкогольну кому. Слід пам’ятати про те, що приблизно в 20% випадків характерний запах алкоголю з рота не спостерігається. Причинами смерті хворих є гостра дихальна та серцево-судинна недостатність, різке падіння артеріального тиску. Імовірність летального результату збільшується при швидкому вживанні великих доз алкоголю. У зимовий період часті переохолодження, обмороження кінцівок.

Залежно від ступеня алкогольної інтоксикації обсяг лікувальних заходів істотно змінюється. Легка і середня ступінь сп’яніння не потребують інтенсивної терапії. Слід забезпечити припинення надходження алкоголю в організм, відвести випившого додому і промити шлунок слабким розчином соди або викликати блювоту. Після цього можна дати хворому випити склянку води з розчиненим у ній нашатирним спиртом (8-10 крапель). Також слід укласти випившого в ліжко і тепло укрити, так як при алкогольному отруєнні посилюється тепловіддача. Можна покласти грілки до ніг або поставити гірчичники. Слід дати ентеросорбенти (ентеросгель, сорбекс), допустимо вживання активованого вугілля (не менше 20 таблеток).

При важкому ступені отруєння слід негайно викликати «швидку допомогу». Неприпустимо промивання шлунка, якщо людина знаходиться в несвідомому стані. До приїзду лікарів слід укласти хворого на спину, повернути голову на 90 градусів і стежити за тим, щоб у пацієнта не западав язик і блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. При порушенні дихання можна ввести шляхом підшкірної ін’єкції 2 мл кордіаміну або кофеїн-бензоату натрію. Якщо спостерігається зупинка дихання, потрібно звільнити ротову порожнину від блювотних мас і приступити до виконання штучного дихання методом «рот-в-рот» або «рот-в-ніс». Подальші лікувальні заходи проводяться в умовах відділення реанімації та інтенсивної терапії.